1.5.13

Hinna kujundamisest


Mõnda aega tagasi küsisin ühest poest, kas võiks neile taas oma origami ehteid müüki saata. vastuseks oli 'jaa', kuna nad viimati läksid hästi, aga omahinda võiks ma langetada, kuna koos nende juurdehindluse ja käibemaksuga läheb hind ehk liiga suureks. 

See pani mind alguses mõtlema, et äkki peakski siis, võibolla olen ülehinnanud oma asjad. Mõne aja pärast tuli mul aga mõistus tagasi ja saatsin müüki vana hinnaga. Oma tööd ja vaeva, tundsin ma, ei tohi alahinnata (eelkõige arvestades viimase aja nõudlust), samas aga otsustasin teha üle pika aja korralik hinna kalkulatsioon ehetele.

Kuna ma arvan, et neid hindade määramisega hädas olevaid kunstnike/disainereid on veel, siis jagan oma tulemusi ka laia maailmaga, äkki on kellelgi kasu. Targemad majanduse jmt inimesed võibolla ei peaks seda väga mõistlikuks, aga ma arvan, et mul ei tohiks olla midagi varjata ning üldiselt innustaks ma ka teisi tegema endale selgeks kust tulevad oma toote hinnad ja selgitama seda ka kliendile.

Ostjatele aga soovitaks ma disaini- jm kraami turgudel, kui hind jääb arusaamatuks, selle põhjust müüjalt küsida, mitte lihtsalt torisedes minema kõndida. Suure tõenäosusega on selleks hea põhjus ja hind ei ole kuskilt laest võetud puhtalt sellepärast, et tegija tahaks võimalikult palju raha kokku ajada.

Olen ise üritistel müües kuulnud, kui ka minu lauast mööda minejad podisevad, et jube kallid on. Põhimõtteliselt öeldes, et mis mul küll arus on. Teised aga mõistavad kohe ja hindavad töömahtu. Tänud neile ja ülejäänutele siis väike pilguheit hinnakujundusele.

---------


Võtsin siis mõnda aega tagasi vastu otsuse teha 60 paari kõrvarõngaid (jäneseid ja kurgesid pooleks), st 120 väikest voltimist. Kirjutasin täpselt üles kui palju aega mul ühe või teise töö sammu jaoks kulus ja üritan kalkuleerida ka enam-vähem materjalikulu. Lisaks aga on veel mitmeid kulutusi, millele võibolla kohe ei tulekski. Arusaadavalt käib ehete juurde ka silt, see aga sai kunagi kujundatud ja logo sellel on ajaga ka omandanud väärtuse. Poodidesse saatmiskes pean ehted pakkima karpi, nende saatmise eest maksma postikulu. Kulub aega ja vahendeid siltide lõikumiseks, poodidega suhtlemiseks, saatelehe koostamiseks, paki posti viimiseks.

Ise disainiturule müüma minnes peab ennast kohale transportima, võibolla ka laua eest maksma, arvestama ajakuku seal olles, ennast uuesti kokku pakkides ja tagasi koju transportimiseks.

Kuna jutt on juba pikale veninud, siis nüüd võimalikult arusaadavalt ja lühidalt minu kalkulatsioonid.

-----

Esimeseks sammuks oli paberite mõõtmine, lõikumine - 120 tk - 2 tundi.
Teiseks sammuks voltimine, millele kulus 6 tundi.
Kolmas samm on lakkimine, kuna kuju peab saama igalt küljelt korralikult kaetud, siis on vaja alustuseks kõigile kahte laki kihti, mis võttis aega 6 tundi. Igat origamit ühe kaupa kontrollides saavad nõrgaks jäänud kohad veel kolmanda lakkimise, milleks kulus 2 tundi. 
Kuna kõiki neid samme ei saa järjest teha, sest lakk peab vahepeal kuivama, siis arvestan kõigele eelnevale juurde veel ühe töötunni lisatöödeks - asjade valmis panekuks, kokku pakkimiseks, pintslite ja topside puhastamiseks ning koristamiseks. 
Seega selleks, et oleks üldse midagi koksu otsa panna, on ajakulu olnud kokku 17 tundi.

Järgmine etapp on siis päris eheteks tegemine, ehk metallosade (pulkade, rõngaste ja konksude) külge panek. Keskmiselt saan tunnis valmis 10 paari ja ajakulu seega 60 paari puhul 6 tundi.
Kui konksud külge pandud, peab veel mõnedele tilga lakki panema ja kõik korralikult üle kontrollima, seega veel 2 tundi tööd. Kuna alati läheb mõni ka praagiks, siis (lihtsama arvutamise jaoks) peab mõned juurde tegema ja lisandub 2 töötundi. Kokku 10 tundi.

Viimase liigutusena tuleb ehted riputada siltide külge. Lõikumisega koos kulus selleks 2 tundi. Lisan ka kohe siin tunni materjalide, siltide jm taolise eri kohtadest kokku ostmisele. Kokku 3 tundi.

Ajakulu seega kokku 30 tundi. Ühe paari ajakulu on siis 30h / 60tk = 30 min

----

Nüüd aga materjalide juurde. Paberit, tõsi küll, kulub nõnda pisikestele ehetele väga vähe, küll aga ei saa spetsiifilise suuruse tõttu tervet lehte tavaliselt kõige optimaalsemalt kasutatud ja igasugune paber ei sobi üldse mitte. Lisaks kulub lakki ja pintsleid. Koos siltide paberi ja prindiga arvestasin seekord paberi ja laki (seekord kasutasin odavamat viimistlusmaterjali) kuluks 10€.

Metallosi ei ole samuti väga lihtne kalkuleerida, igaüks on eri hinnaga, osad on juba olemas, osad ostan juurde ja neid jääb järgmiseks korraks. Kokku sain aga seekord umbes 14€.

Kokku materjalikulu 24€. Ühe paari materjalikulu on 24€ / 60tk = 40 senti

------

Seega tuleb reaalne ühe paari välja käidud kulu tõesti vaid 40 senti ja ühe paari ajakulu 30 minutit. Poodidesse saadan ma ehteid tavaliselt umbes 20 paari kaupa, SmartPost tahab selle eest 2.79€, veidi pakendit juurde, ümardame saatmise 3€ peale kulu. 15 senti paaril taas juures ja materjal 55 senti

Kui müüki annan ehtepaari nt 5€ eest, siis 5€ - 0.55€ = 4.45€ poole tunni töö eest. Tund seega 8.90€. Kõlab küll päris hästi. Arvestades aga sellega, et lisaks kulub aega ja vahendeid reklaamile, asjaajamistele, saatelehtede tegemisele, aasta lõpus aastaaruande koostamisele (kuna pole selleks küllalt tark, siis tähendab see ka ümmarguselt 100€ raamatupidajale), maksudele jne jne, siis ei olegi enam väga midagi järgi. Lisaks arvan ma, et aja jooksul on need väikesed tegelased saanud ka küllalt tuntust, et neil võiks olla ka mõningane brändi väärtus.

-------

Kui ise laadale lähen, siis lisandub ettearvamatule müügile Põlva-Tartu-Põlva bussisõit ümmarguselt 7€ ja nt Müürilille täika puhul kohamaks 5€, seega kulu kokku 12€, lisaks ajakulu kodust lahkumise hetkest naasemiseni kui nt otse minna ja tulla - 8 tundi. Vahepeal tahaks üritustel muidugi ka süüa-juua. Müük võib muidugi vabalt ka null olla kogu selle asjatamise lõpuks.

Lõpetuseks võib siis öelda, et 60 paari valmistamiseks (koos materjalide hankimise ja mõningase enesemotivatsiooniga) kulub nädal aega tööd, selle eest tasu laekub aga mitme kuu peale jaotatuna eri poodidest ja isiklikust müügist.

Nüüd on, peale seda pikka teksti, teie otsustada, kas olen ennast ja oma loomingut üle hinnanud või mitte ning väga hea meelega ootan tagasisidet, nii positiivset kui negatiivset.

7 comments:

 1. Ma päris nii avalikult täpselt toote hinnakujundusest ei räägiks, aga hind on kindlasti õiglane + mida vähem asi maksab, seda suurem on tõenäosus, et inimene seda ei väärtusta. Nii lihtsalt on.

  ReplyDelete
 2. Jutt väga õige aga jah liiga täpse hinnakujunemise jätaks pigem ära. Pigem siis selle poodide juurdehindluse osa:) Kuni on poode, seni on tegijal ka kliente, juurdehindlusega ei maksa hirmutada:)

  ReplyDelete
 3. Eks see välja käidud hind ole selline umbes, eks ikka sinna-tänna lähevad eri hinnaga, vahest on soodukaid. Üritustel oleneb hind hetke varudest, kohamaksudest jne.

  Mingi mänguruum on alati.

  ReplyDelete
 4. väga huvitav ja hariv oli lugeda, just äge, et nii detailselt välja toodud. Ise ka pidevalt murran pead, et mis oleks õiglane hind nii enda kui looja jaoks ja samas piisavalt talutav ka ostja rahakoti jaoks. Ja nõustun sellega, et kui asi on nii kaugel, et see töö ja higi on viinud bärndi tuntusele ja tekitanud nõudluse siis pole küll miskit siinjuures ülehinnatud.

  ReplyDelete
 5. Mina aga olen 100% selle poolt, et sa just täpse hinnakujunemise siia kirja panid. Nii näeb ka iga ajukääbik, et see pole lihtne ja need on tehtud hoole ja armastusega, mitte hiinas põranda all. Ja isegi seal nähakse vaeva :D

  Tegelikult on nii, et selle artikli lugejad arvatavasti jagunevad kaheks: need kes on nõus sinuga ja teavad mis on KÄSITÖÖ
  ja siis need kes arvavad, et mida sa õige endast arvad kui tahad teenida 8 eurot tunnis....muud numbrit ega infot nad arvatavasti siit välja ei loe :D

  Edu sulle! Ma pole enne su ehteid küll näinud,aga nüüd tekkis lausa huvi aadata järele kuskilt, millest täpsemalt jutt.

  Kena päeva!

  ReplyDelete
 6. Tänud neile, kes viitsisid luged aja nii põhjalikult kommenteerida! Motiveerib väga.

  ReplyDelete
 7. Väga hea jutt, suur kiitus! Ma just tegelen ka omahinna arvutamise ja asjadega ning vat need sildid ja pakendamised läksidki meelest, nüüd saab asja parandada. :) Aitäh!

  ReplyDelete